ΠΑΟΚ: Φερνάντεζ, Ηλιάδης, Χαραλάμπους, Μελίσσης, Κνολ, Μπαλάφας, Κωνσταντινίδης, Μπαϊάνο, Σάλμον (85΄ Μουμίν), Βαγγελής (28΄ Χριστοδουλόπουλος), Γεωργιάδης
Απόλλων Θ.: Κόβατς, Γαλανόπουλος, Σίκοφ (46΄ Καραλιόπουλος), Στάθης (23΄ Μπρίτο), Περόνε, Κόλτσης, Σπυριδάκης, Παπαδόπουλος, Γκονσάλβες, Αμπονσά (79΄ Ζαπρόπουλος), Φαβάλι

Σκόρερ: 26΄ Μελίσσης, 70΄ Χριστοδουλόπουλος, 83΄ Σάλμον, 90΄ Κωνσταντινίδης - 67΄ Περόνε

Κίτρινες κάρτες ΠΑΟΚ: 19΄ Βαγγελής, 76΄ Κωνσταντινίδης, 79΄ Φερνάντεζ

Ευχάριστα εξελίχθηκε η κυριακάτικη βραδιά στην Τούμπα, αν και το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει το άγχος, την αγωνία και την προσπάθεια που καταβλήθηκε για να φτάσει η ομάδα στη νίκη. Ο αγώνας ξεκίνησε αρκετά καλά, ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος το πρώτο μισάωρο, επέβαλλε τον ρυθμό του, και σκόραρε στο 26΄ με κεφαλιά του Χρήστου Μελίσση, μετά από σέντρα από αριστερά του Χαραλάμπους, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε ωραία συρτή κοφτή πάσα του Βαγγελή, αλλά και μια αδέξια επέμβαση του αντίπαλου δεξιού μπακ, ο οποίος μάλλον έχασε την ισορροπία του, επιτρέποντας στον Κύπριο μπακ να σεντράρει ανενόχλητος από πλεονεκτική θέση. Η συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου δεν ήταν εξίσου καλή, καθώς αποχώρησε τραυματίας ο (πολύ καλός μέχρι εκείνη τη στιγμή) Βαγγελής, ενώ ο Απόλλων Καλαμαριάς ισορρόπησε το παιχνίδι και έδειξε ότι δεν ήρθε στην Τούμπα για να αποτελέσει εύκολο στόχο. Τα τελευταία δέκα λεπτά του ημιχρόνου πέρασαν μ’ έναν ΠΑΟΚ αγχωμένο και βιαστικό για να πάει στα αποδυτήρια με το 1-0 στο τσεπάκι. Ήταν σαφές ότι αυτό που απαιτούνταν στην επανάληψη ήταν να μπούμε με τσαμπουκά, να επιβάλλουμε το ρυθμό μας και να επιδιώξουμε να σκοράρουμε τουλάχιστον άλλη μία φορά. Δυστυχώς αυτό δεν έγινε, όχι γιατί η ομάδα δεν μπήκε αρκούντως επιθετικά, αλλά γιατί δεν προσέχαμε την άμυνά μας, και ιδιαίτερα ψηλά, αμέσως με το που χάναμε την μπάλα. Αποτέλεσμα ήταν να δώσουμε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πραγματοποιήσουν και αυτοί αρκετές επιθέσεις, και να καταφέρουν να σκοράρουν σε μία απ’ αυτές στο 67΄ με τον Περόνε, ο οποίος ταλαιπώρησε αφάνταστα την άμυνά μας. Το ευχάριστο ήταν ότι καταφέραμε να ξαναπάρουμε το προβάδισμα μόλις μετά από τρία λεπτά, με μία συντονισμένη ενέργεια, παρόμοια με αυτή του πρώτου γκολ, και πάλι από αριστερά: Ο Μπαλάφας έβγαλε μπαλιά στον (ευρισκόμενο σε θέση οφσάιντ) Κωνσταντινίδη, και αυτός σέντραρε για το κεφάλι του επερχόμενου Χριστοδουλόπουλου, που στόχευσε σωστά. Η Καλαμαριά προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά ένα γλίστρημα του αριστερού οπισθοφύλακά της έδωσε την ευκαιρία στον Ηλιάδη να μπει ανενόχλητος στην μικρή περιοχή του Κόβατς από δεξιά, να σεντράρει συρτά στον Σάλμον και αυτός να σκοράρει εύκολα. Το τελικό 4-1 γράφτηκε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, με υπέροχη ατομική ενέργεια του Μπαϊάνο, ο οποίος πραγματοποίησε εντυπωσιακή κατά μέτωπο επέλαση, διάνυσε πάνω από το μισό γήπεδο περνώντας τέσσερις αντίπαλους παίκτες, βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Κόβατς και πλάσαρε πάνω του, για να πάρει το ριμπάουντ ο Κωνσταντινίδης και να σκοράρει προ κενής εστίας. Βλέπουμε, λοιπόν, ότι η νίκη δεν ήταν και τόσο εύκολη, ο αντίπαλος έχασε κι αυτός κάποιες ευκαιρίες, με τους Περόνε, Μπρίτο και Φαβάλι να οργιάζουν ανεξέλεγκτοι κατά διαστήματα να εκθέτουν επανειλημμένα την άμυνά μας, ενώ εμείς ευνοηθήκαμε και από κάποιες περιστάσεις, όπως γλιστρήματα αντιπάλων ή… εποπτών. Η ουσία πάντως είναι ότι παρουσιάσαμε ένα σαφώς βελτιωμένο πρόσωπο και ότι καταγράψαμε μία λαμπρή νίκη, η οποία θα μας βοηθήσει πολύ για τη συνέχεια.